Konferencja Matematyka w edukacji wczesnoszkolnej. Jak uczyć skutecznie?

zdjecie maleIRE oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku zapraszają na konferencję Matematyka w edukacji wczesnoszkolnej. Jak uczyć skutecznie? Podczas spotkania zajmiemy się m.in. uzdolnieniami matematycznymi, zastanowimy się, jak skutecznie uczyć dzieci geometrii, oraz co zrobić, by bezboleśnie przekroczyły próg między trzecią a czwartą klasą.

shutterstock_206424352_FB

11 czerwca 2016 (sobota), w godz. od 10.00 do 15.00

Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

al. Gen. J. Hallera 14, s. 318

Serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli matematyki oraz wszystkich zainteresowanych na konferencję Matematyka w edukacji wczesnoszkolnej. Jak uczyć skutecznie?

Konferencja będzie się składać z dwóch części. W pierwszej wysłuchamy wykładów podejmujących następujące zagadnienia:

  • Matematycznie uzdolnione dzieci: mity, wyniki badań, wnioski pedagogiczne i działania naprawcze (prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska),
  • Kilka uwag o uczeniu się geometrii przez uczniów klas początkowych (prof. Ewa Swoboda),
  • Trudne przejście, czyli jak przygotować ucznia do nauki matematyki w 4 klasie. Co jest ważne, a co mniej istotne? (Małgorzata Dobrowolska),
  • Co sprawia trzecioklasistom trudności w matematyce i jak je przezwyciężyć? (Marcin Karpiński i Małgorzata Zambrowska).

Druga część konferencji będzie miała charakter panelu dyskusyjnego z udziałem prelegentów i publiczności. Panel poprowadzi Marcin Karpiński.

O prelegentach

Prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska – pedagog, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, autorka kilkuset artykułów, monografii naukowych, książek i podręczników dla nauczycieli. Naukowo zajmuje się przede wszystkim badaniem trudności w nauce matematyki i diagnozą możliwości umysłowych dzieci.

Prof. dr hab. Ewa Swoboda – dydaktyk matematyki, kierownik Katedry Nauk Ścisłych na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorka ponad 150 publikacji z zakresu nauczania matematyki. Naukowo zajmuje się m.in. kształtowaniem myślenia na poziomie przeddefinicyjnym (głównie w obszarze geometrii).

Małgorzata Dobrowolska – matematyczka, redaktor naczelna Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, autorka podręczników i książek do nauki matematyki dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, współautorka podręczników do edukacji wczesnoszkolnej z serii Lokomotywa, pomysłodawczyni Akademii 30+, projektu edukacyjnego, w ramach którego organizowane są wykłady z różnych dziedzin nauki przeznaczone dla osób dorosłych.

Marcin Karpiński  matematyk, współautor podręczników dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, przez wiele lat redaktor naczelny czasopisma „Matematyka w Szkole”, przewodniczący rady programowej Instytutu Rozwoju Edukacji. Uczestniczy w badaniach prowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych, członek zespołów zajmujących się diagnozowaniem uczniów w międzynarodowych badaniach PISA oraz TIMSS.

Małgorzata Zambrowska  matematyczka, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, prezes Stowarzyszenia „Rozwiń się”. Edukacja, Kultura, Sport działającego na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych. Stowarzyszenie zajmuje się m.in. propagowaniem gier planszowych i pokazywaniem ukrytej w grach matematyki.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny

Zapisy: www.cen.gda.pl

PHon_PMG_PA

 www.gdansk.pl

Organizatorzy

Bez nazwy-1            INSTYTUT ROZWOJU EDUKACJI-ost

www.cen.gda.pl                                                www.ire.edu.pl 

Partner

 logo GWO

 www.gwo.pl

 Patronat medialny

RG logo - poziom bez fm 2

www.radiogdansk.pl

 logo GN2       LOGO_DzBaltyckiBEZ

 www.glos.pl                                                       www.dziennikbaltycki.pl

   Bez nazwy-1