IRE oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku zapraszają na konferencję Matematyka w edukacji wczesnoszkolnej. Jak uczyć skutecznie? Podczas spotkania zajmiemy się m.in. uzdolnieniami matematycznymi, zastanowimy się, jak skutecznie uczyć dzieci geometrii, oraz co zrobić, by bezboleśnie przekroczyły próg między trzecią a czwartą klasą.
11 czerwca 2016 (sobota), w godz. od 10.00 do 15.00
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
al. Gen. J. Hallera 14, s. 318
Serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli matematyki oraz wszystkich zainteresowanych na konferencję Matematyka w edukacji wczesnoszkolnej. Jak uczyć skutecznie?
Konferencja będzie się składać z dwóch części. W pierwszej wysłuchamy wykładów podejmujących następujące zagadnienia:
- Matematycznie uzdolnione dzieci: mity, wyniki badań, wnioski pedagogiczne i działania naprawcze (prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska),
- Kilka uwag o uczeniu się geometrii przez uczniów klas początkowych (prof. Ewa Swoboda),
- Trudne przejście, czyli jak przygotować ucznia do nauki matematyki w 4 klasie. Co jest ważne, a co mniej istotne? (Małgorzata Dobrowolska),
- Co sprawia trzecioklasistom trudności w matematyce i jak je przezwyciężyć? (Marcin Karpiński i Małgorzata Zambrowska).
Druga część konferencji będzie miała charakter panelu dyskusyjnego z udziałem prelegentów i publiczności. Panel poprowadzi Marcin Karpiński.
O prelegentach
Prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska – pedagog, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, autorka kilkuset artykułów, monografii naukowych, książek i podręczników dla nauczycieli. Naukowo zajmuje się przede wszystkim badaniem trudności w nauce matematyki i diagnozą możliwości umysłowych dzieci.
Prof. dr hab. Ewa Swoboda – dydaktyk matematyki, kierownik Katedry Nauk Ścisłych na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorka ponad 150 publikacji z zakresu nauczania matematyki. Naukowo zajmuje się m.in. kształtowaniem myślenia na poziomie przeddefinicyjnym (głównie w obszarze geometrii).
Małgorzata Dobrowolska – matematyczka, redaktor naczelna Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, autorka podręczników i książek do nauki matematyki dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, współautorka podręczników do edukacji wczesnoszkolnej z serii Lokomotywa, pomysłodawczyni Akademii 30+, projektu edukacyjnego, w ramach którego organizowane są wykłady z różnych dziedzin nauki przeznaczone dla osób dorosłych.
Marcin Karpiński – matematyk, współautor podręczników dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, przez wiele lat redaktor naczelny czasopisma „Matematyka w Szkole”, przewodniczący rady programowej Instytutu Rozwoju Edukacji. Uczestniczy w badaniach prowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych, członek zespołów zajmujących się diagnozowaniem uczniów w międzynarodowych badaniach PISA oraz TIMSS.
Małgorzata Zambrowska – matematyczka, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, prezes Stowarzyszenia „Rozwiń się”. Edukacja, Kultura, Sport działającego na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych. Stowarzyszenie zajmuje się m.in. propagowaniem gier planszowych i pokazywaniem ukrytej w grach matematyki.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny
Zapisy: www.cen.gda.pl
Organizatorzy
Partner
Patronat medialny
www.glos.pl www.dziennikbaltycki.pl