Hans Rosling: Jak nie być ignorantem?

rosling 3Szwedzki badacz Hans Rosling, profesor zdrowia międzynarodowego w Instytucie Karolinska i dyrektor Fundacji Gapminder za pomocą narzędzi do wizualizacji danych statystycznych dowodzi, że nasza intuicja potrafi nas zwodzić oraz że statystycznie mamy dużą szansę mylić się w kwestiach, które uważamy za pewne. Gdy bada nasze wyobrażenia, porównuje je do losowych wyborów dokonanych przez szympansy. Wnioski bywają zaskakujące.

W 2009 roku Hans Rosling został umieszczony na liście 100 czołowych myślicieli świata, opracowanej przez czasopismo Foreign Policy.

Badacz od wielu lat specjalizuje się nie tylko w kwestiach zdrowia populacji na całym świecie (medycynę studiował w Uppsali i w Bangalore, pracował w Mozambiku). Jego pasją jest także przedstawianie danych statystycznych w formie wizualnej.

Posługując się wizualizacjami międzynarodowych danych statystycznych udowadnia, że nasze głębokie przekonania o świecie, w którym żyjemy, bywają niezwykle rozbieżne ze stanem rzeczywistym. Zwodnicza potrafi być również nasza intuicja.

Jakie czynniki mają wpływ na naszą wizję świata? Jak sprawić, by była ona bliższa rzeczywistości?

O tym na filmie.

źródło: www.ted.com