Zaproszenie na konferencję w Rybniku

sienk littleIRE oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” zapraszają na konferencję dydaktyczną „Sienkiewicz – mistrz współczesnych”.

Wydarzenie odbędzie się 28 września w Rybniku.

 

sienk big

28 września 2016 roku w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego (Kampus; Rybnik ul. Rudzka 13) o godz. 14.00

odbędzie się konferencja dydaktyczna

Sienkiewicz – mistrz współczesnych

Organizatorami konferencji są Instytut Rozwoju Edukacji oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.

Wspólnie z zaproszonymi gośćmi chcielibyśmy się zastanowić nad tym, jak współcześnie rozmawiać z uczniami o twórczości Sienkiewicza, jakie korzyści może wynieść młody czytelnik z lektury jego dzieł, a także jak pokonywać trudności związane z odbiorem tej literatury przez uczniów.

 

Prelegenci

prof. Ryszard Koziołek, dyrektor Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych w Zakładzie Historii Literatury Poromantycznej Uniwersytetu Śląskiego

Na czym jedzie Ligia? O pożytkach z czytania Sienkiewicza dziś

Zestaw kilkunastu tez o niezbędności Henryka Sienkiewicza i jego twórczości dla rozumienia polskiej kultury. Ponadto wykładowca podejmie się wykazać, że dla Polaka czytającego i piszącego po polsku jest Sienkiewicz niezrównanym przewodnikiem po sztuce opowiadania.

prof. Jolanta Sztachelska, kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski na Uniwersytecie w Białymstoku

Z Henrykiem Sienkiewiczem w Ameryce

W porównaniu z innymi klasykami, dla których miejsce współczesny świat wyznaczył w podręcznikach szkolnych i w muzeum Henryk Sienkiewicz nieomal krąży nam w żyłach. Obecny jest nie tylko we wspomnieniach ludzi, którzy dawno się urodzili i dla których nie był szkolną lekturą a „książką zbójecką”, ale po prostu w przestrzeni naszych współczesnych miast i miasteczek na placach i ulicach. Zdarza się, że spotkamy go w menu restauracyjnym jako bigos à la Zagłoba, a nade wszystko – odmieniany przez wszystkie przypadki zdarza się w wypowiedziach różnej maści. Nieustannie jest powodem naszych sporów.

Warto więc zadać sobie kilka pytań. Czy Sienkiewicza aby na pewno trzeba się wstydzić, bo jeśli tak, to po co go wyciągać z literaturoznawczego niebytu? Może lepiej zostawić  w spokoju – niech sobie gra rolę dyżurnego świątka? Jeśli  jednak to zaniechanie, zepchnięcie na margines, to nasze codzienne powolne „zabijanie klasyków” – to błąd?

Czy wiemy, kim jest Sienkiewicz? I dlaczego mamy o nim takie a nie inne wyobrażenie?

Z Sienkiewiczem chcę wyruszyć do Ameryki i pokazać, jak w XIX-wiecznej tworzącej się społeczności amerykańskiej rodzą się jego diagnozy na tematy polskie. Dlaczego wrócił i napisał Trylogię?

Tomasz Małkowski, pisarz, autor podręczników do historii, a także autor bloga edukacyjnego Postaw na edukację

Zali cały Zakon tu leży? Prawda historyczna w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza

Próba zastanowienia się nad tym, czy Krzyżacy są powieścią tendencyjną, utrwalającą negatywne (i pozytywne – w odniesieniu do Polaków) stereotypy, czy powieść nadal uczy historii oraz nad tym, w jakim stopniu cel, który przyświecał autorowi (pisanie „dla pokrzepienia serc”), wpłynął na wybór momentu historycznego i co w ten sposób Sienkiewicz chciał przekazać rodakom.

Dyskusję z udziałem prelegentów i publiczności poprowadzi prof. Ryszard Koziołek.

Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody dla nauczycieli wyróżnionych w konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku na najciekawszy scenariusz zajęć poświęcony postaci i twórczości Henryka Sienkiewicza „ZADZIWIĆ SIĘ SIENKIEWICZEM”.

Udział w konferencji jest bezpłatny

Prosimy Państwa o rejestrację na wydarzenie pod adresem wom.edu.pl.

Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

logo GWO

www.gwo.pl

Patronat medialny

logo GN2

www.glos.pl

nowiny

http://www.nowiny.rybnik.pl/

Bez tytułu

http://www.dziennikzachodni.pl/